İlcikören Köyü Camiinde Cuma Namazı Kılınma Beratının Verilişi

İlcikören köyü caminde cuma namazı kılınması için Naibi livai Kütahya Mutasarrıf Vekili tarafından 21 Mart 1911 Tarihinde verilmiştir.

Kütahya’nın Virancık nahiyesine tabi İlcikviran karyesi ahalisinden Ekizoğlu Mehmet Efendi badesselam emrolunduki : Garyei mezburede vaki ashabı hayrın bina ihya kardesi olan mescidi şerife bu vakte kadar minber vazi ile cami olup selati cuma ve ideyn (İki bayram) eda ve ifa olmak üzere indel imtihan derkar olan ehliyet ve likayatınıza bina en hitabet cihetinden uhdenize tevci içiün iktiza eden ilamı şeri ve mazbatai nizamiyesi derbarı madalet karara arz ve takdim kılınmağa beratı alişanın şeref suduruna deyin camii şerifi meskurede himet hitabeti kemami makha ifa eylemenüz içün gable şurudan evvelin havi işbu muraselei şeri imla ve yedinize ita oldu

20 Rabiyyülevvel 1329 (1911)
Naibi livai Kütahya
Mutasarrıf Vekili

Ekizoğlu Mehmet Efendi, 01.07.1879 Tarihinde Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı ilcikören köyünde doğdu. 21 Mart 1911 yılında berat belgesini alarak İlcikören köyü camiinde cuma ve bayram namazlarının kıldırmak için yetki aldı. Hacı Hatıp olarak bilinen Ekizoğlu Mehmet Efendi soyadı kanundan sonra Erdoğan soyadını aldı. 07.10.1955 Tarihinde vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir