150 Yıllık “Deve” Geleneğimiz

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesine bağlı İlcikören köyünde 150 yıllık gelenek yaşatılmaya devam ediyor.

ilcikören Köyü Yardımlaşma Dayanışma Gelenek ve Görenekleri Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte ilk defa canlı deve kullanıldı. Dernek başkanı Enver Aydoğdu yaptığı açıklamada “150 yılı aşkındır köyümüzde gerçekleştirdiğimiz Deve Geleneğinde bu yıl canlı deve kullanma kararı aldık ve Aydın’dan canlı deve getirdik.” ifadelerini kullandı.

Daha önceleri gençlerin kendi imkanlarıyla maketten deve yaparak her kurban bayramının ikinci günü gecesinde yaşattıkları deve geleneğinin bu yıl ilk defa Ramazan bayramımda ve gündüz vakti gerçekleştirdiklerini bu gelenekte elde edilen gelirin köyün ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanıldığını belirten dernek başkanı Enver Aydoğdu gelenek ve göreneklerin unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Köy muhtarı İhsan Şahin “Gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması, birlik ve beraberliğimizin daha da güçlenmesi için bu geleneklerimizi yaşatmaya devam eden derneğimizin yönetimi ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Geçmişi 150 yılı aşkındır devam eden Deve geleneğinde, davul zurna eşliğinde köydeki tüm evler tek tek deve ile dolaşarak maniler eşliğinde evlerden yardım toplanıyor. Elde edilen gelir ise köyün genel ihtiyaçları ve köydeki ihtiyaç sahibi insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanılıyor.

5 Haziran 2019 Ramazan Bayramınında düzenlenen etkinliğimizden Köy muhtarımız sayın İhsan ŞAHİN’in objektifine yansıyanlar…


Burada yer almasını istemediğiniz kişisel haklarınızı ihlal ettiğini düşündüğünüz fotoğraf veya fotoğraflar için bizimle irtibata geçmenizi rica ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir